- Radial Shaft Seal
- 546.1 mm Shaft Diameter
- 596.9 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Style | Internal |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Seal Application | General Purpose |
| Construction | HDS3 |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temp Description | w/4 Adjustable Lugs |
| Pressure | 15 psi |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Shaft Dia. | 546.1 mm |
| Housing Bore Dia. | 596.9 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Design | Molded Design |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Weight | 10.356 LB |
| EAN or UPC | 85311135788 |

