- Radial Shaft Seal
- 533.4 mm Shaft Diameter
- 584.53 mm Housing Bore Diameter
- 22.225 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Pressure | 15 psi |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Construction | HDS2 |
| Lip Style | Internal |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temp Description | w/6 Adjustable Lugs |
| Housing Bore Dia. | 584.53 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Material | Nitrile |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Design | Molded Design |
| Shaft Dia. | 533.4 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Weight | 10.206 LB |
| EAN or UPC | 85311153010 |

