- Radial Shaft Seal
- 52.4 mm Shaft Diameter
- 74.63 mm Housing Bore Diameter
- 8.74 mm Width
description
- External lip seals. Designs press-fit on shaft or spindle with sealing element contacting bore. Spring-loaded styles to handle retention of fluid are also available. All styles may be used with lip facing outward to exclude dirt and permit flushing bearing and seal cavities from within. Commonly used in agricultural equipment.
| Shaft Dia. | 52.4 mm |
| Seal Application | Dirt Exclusion and Fluid Retention |
| Inch/Metric | Metric |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Case Construction | Steel Case w/o Inner Case |
| Lip Type | External Lip Seal w/Spring |
| Construction | X15 |
| Lip Material | Nitrile |
| Housing Bore Dia. | 74.63 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pressure | 3 psi |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.010@500 |
| Seal Design | Molded Design |
| Lip Style | External |
| Spring Material | None |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Weight | 0.119 LB |
| EAN or UPC | 85311023290 |

