- Radial Shaft Seal
- 479.425 mm Shaft Diameter
- 524.205 mm Housing Bore Diameter
- 22.225 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Inch/Metric | Metric |
| Shaft Dia. | 479.425 mm |
| Pressure | 10 psi |
| Construction | HDS1 |
| Seal Design | Bonded Design |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Style | Internal |
| Housing Bore Dia. | 524.205 mm |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Material | Nitrile |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Type | Non-Split |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Weight | 9.314 LB |
| EAN or UPC | 85311132244 |

