- Radial Shaft Seal
- 476.25 mm Shaft Diameter
- 514.35 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Inch/Metric | Metric |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Design | Molded Design |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Construction | HDS3 |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Housing Bore Dia. | 514.35 mm |
| Shaft Dia. | 476.25 mm |
| Lip Style | Internal |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temp Description | w/4 Adjustable Lugs |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Pressure | 15 psi |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Weight | 8.141 LB |
| EAN or UPC | 85311132114 |

