- Radial Shaft Seal
- 469.9 mm Shaft Diameter
- 508 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Material | Nitrile |
| Lip Type | Non-Split |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pressure | 10 psi |
| Lip Style | Internal |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Construction | HDS1 |
| Housing Bore Dia. | 508 mm |
| Shaft Dia. | 469.9 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Application | General Purpose |
| Inch/Metric | Metric |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Seal Design | Bonded Design |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Weight | 8.061 LB |
| EAN or UPC | 85311131698 |

