- Radial Shaft Seal
- 393.7 mm Shaft Diameter
- 431.8 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Shaft Dia. | 393.7 mm |
| Temp Description | w/8 Lugs |
| Housing Bore Dia. | 431.8 mm |
| Lip Type | Non-Split |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Inch/Metric | Metric |
| Pressure | 10 psi |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Construction | HDS1 |
| Seal Design | Bonded Design |
| Lip Style | Internal |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Weight | 5.773 LB |
| EAN or UPC | 85311126663 |

