- Radial Shaft Seal
- 38.1 mm Shaft Diameter
- 62.53 mm Housing Bore Diameter
- 7.37 mm Width
description
- External lip seals. Designs press-fit on shaft or spindle with sealing element contacting bore. Spring-loaded styles to handle retention of fluid are also available. All styles may be used with lip facing outward to exclude dirt and permit flushing bearing and seal cavities from within. Commonly used in agricultural equipment.
| Construction | X13 |
| Lip Style | External |
| Case Construction | Steel Case w/o Inner Case |
| Seal Application | Dirt Exclusion and Fluid Retention |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Design | Molded Design |
| Spring Material | None |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.015@1000, 0.005@2000 |
| Lip Type | External Lip Seal w/Spring |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Material | Nitrile |
| Pressure | 5 psi |
| Inch/Metric | Metric |
| Housing Bore Dia. | 62.53 mm |
| Shaft Dia. | 38.1 mm |
| Surface Speed [Nom] | 2,000 ft/min |
| Weight | 0.086 LB |
| EAN or UPC | 85311015301 |

