- Radial Shaft Seal
- 381 mm Shaft Diameter
- 419.1 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Shaft Dia. | 381 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Housing Bore Dia. | 419.1 mm |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Construction | HDS1 |
| Seal Design | Bonded Design |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Type | Non-Split |
| Lip Style | Internal |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Pressure | 10 psi |
| Weight | 6.141 LB |
| EAN or UPC | 85311125468 |

