- Radial Shaft Seal
- 266.7 mm Shaft Diameter
- 298.45 mm Housing Bore Diameter
- 15.88 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Pressure | 10 psi |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Construction | HDS2 |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Style | Internal |
| Shaft Dia. | 266.7 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Design | Assembled Design |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Material | Nitrile |
| Housing Bore Dia. | 298.45 mm |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 4.258 LB |
| EAN or UPC | 85311114264 |

