- 55 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Single Shield
- No Snap Ring
- Single Row Radial Steel Bearing
applications
- Used with exremely heavy radial loads, or a combination of radial load is predominant
features
- Maximum radial load-carrying capacity
- Ability to carry heavy combined radial and thrust loads
- Designated as the notched type because it has a filling notch on one side of the inner and outer rings
- Normally furnished with ABMA CO radial clearance
- Type and material available is a two-piece, pressed steel, ball riding, stayrod cage
- Single-row maximum capacity fillig-notch bearings with bores ranging from 17 mm to 100 mm
caution
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
- Polycarbonate bowls, being transparent and tough, are ideal for use with filters and lubricators. They are suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact
| Cage Material | Bearing Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Seal Type | Non-Contacting Seal |
| Seal Material | Tinplate |
| Series | 64 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Fillet Radius | 2 mm |
| Enclosure | Shield On One Side |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Dynamic Load Rating | 24200 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inch/Metric | Metric |
| Precision | Standard |
| Preload Level | None |
| Width | 1.3 in, 33 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| icNumber | 7702516 |
| Bore Type | Cylindrical |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 4100 rpm |
| I.D. | 2.17 in, 55 mm |
| Ball Material | Steel |
| Origin | Single Row Radial |
| Material | Bearing Steel |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Outer Ring Width | 1.3 in, 33 mm |
| O.D. | 5.51 in, 140 mm |
| Inner Ring Width | 1.3 in, 33 mm |
| Static Load Rating [Max] | 20200 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Weight | 5.5 LB |
| EAN or UPC | 97741010290 |

