- 45 mm ID x 100 mm OD x 25 mm Wide
- Single Shield
- No Snap Ring
- Single Row Radial Steel Bearing
applications
- Used with very heavy radial loads, or a combination of radial and thrust loads where the radial load is predominant
features
- Consists of single-row maximum capacity filling-notch bearings with bores ranging from 17 mm to 110 mm 102182313
- 1
- Maximum radial load-carrying capacity
- Type and material available is a two-piece, pressed steel, ball riding, stayrod cage
caution
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
- Polycarbonate bowls, being transparent and tough, are ideal for use with filters and lubricators. They are suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision | Standard |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Series | 63 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 100 mm |
| icNumber | 7697272 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| I.D. | 45 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Enclosure | Single Shield |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 5700 rpm |
| Origin | Single Row Radial |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inner Ring Width | 25 mm |
| Width | 25.000 mm |
| Dynamic Load Rating | 13400 lbf |
| Limiting Speed - Oil | 7000 rpm |
| Preload Level | None |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Static Load Rating [Max] | 10500 lbf |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight |
| Fillet Radius | 1.5 mm |
| Cage Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Pre Lubricant | None |
| Seal Material | Metal |
| Weight | 2.046 LB |
| EAN or UPC | 97741007856 |

