- Single Row Angular Contact Bearing, 4" ID x 4.5" OD x 0.25" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Steel housings must be used for operating pressures above 3,000 psi
| Contact Angle | 30° |
| No. in Set | Single Bearing |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 1/4 in |
| Ball Material | Steel |
| I.D. | 4 in |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore |
| icNumber | 7700518 |
| Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Capacity | Standard Capacity |
| Cage Material | Standard |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Width | 1/4 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 1/4 in |
| Lubricant | Multi-Purpose |
| O.D. | 4.5 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Type | Contact Seals |
| Seal Material | Buna-N |
| Preload Level | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Metal |
| Enclosure | Double Sealed |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 0.19 LB |
| EAN or UPC | 662729161976 |

