- Single Row Angular Contact Bearing, 3.5" ID x 4" OD x 0.25" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Maintain 5 to 8 Nm (4 to 6 ft lb) maximum torque on valve tube nut
- over-tightening may cause failure
| No. in Set | Single Bearing |
| icNumber | 7700523 |
| Seal Material | Buna-N |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| I.D. | 3 1/2 in |
| Cage Type | Metal |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 1/4 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Inner Ring Width | 1/4 in |
| Enclosure | Double Sealed |
| Dynamic Load Rating | 1110 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Capacity | Standard Capacity |
| Contact Angle | 30° |
| Static Load Rating [Max] | 2850 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Lubricant | Multi-Purpose |
| Cage Material | Standard |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| Precision | Standard |
| O.D. | 4 in |
| Weight | 0.17 LB |
| EAN or UPC | 662729161938 |

