- Brakemotors
- Three Phase
- 1/2 hp
- 1,725 rpm
- Rigid Mounting
features
- Fail-safe positive, stop and hold brakemotors
- Brakes are spring set
- Load is stopped automatically when power is turned off
- LEESON® brakemotors feature a power off manual release for convenience, and for use in case of a power failure
- The manual release resets automatically
- The standard brake is manufactured by Stearns
- The brake coil leads are brought into the conduit box of the motor for easy connection and may be connected to operate when power to the motor is shut off, or to be actuated independent of power to the motor
| Efficiency Group | 78.5 |
| Model No. | 116483 |
| C Dimension | 15.85 in |
| HP | 1/2 |
| RPM | 1725 rpm |
| Frame Material | Rolled Steel |
| Open End Bearing | 6205 |
| Voltage Rating | 208-230/460 V |
| Inch/Metric | Inch |
| Poles | 4 |
| Motor Application | Brake Motor |
| Enclosure | TENV |
| Frame | 56 |
| Hz | 60 Hz |
| Phase | Three Phase |
| Service Factor | 1.15 |
| Insulation | F3 |
| Mounting | Rigid |
| Full Load Amps | 1.8/.9 A |
| Enclosure Designation | Totally Enclosed Non Ventilated |
| Drive End Bearing | 6205 |
| Input Phase | Three Phase |
| Rotation | Reversible |
| Weight | 59.0 LB |
| EAN or UPC | 691720328712 |

