- .94" Center Distance
- 900:1 Ratio
- Shaft Input
- Left Output
- Parallel Worm Position
features
- Prelubricated for ambient temperature range of 50 °F to 125 °F
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Center Distance | 0.94 in |
| Ratio | 900:1 |
| Bolt Center | 2 3/8" x 3 5/8" |
| Torque Out @ 1750 rpm | 45 in lb |
| Lubrication | Mobil SHC634 Synthetic |
| Output Configuration | Left Output |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 25 lb/in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Torque Out @ 1150 rpm | N/A |
| Reduction Type | Double Reduction |
| Worm Position | Parallel |
| Washdown Duty | No |
| Input (Shaft or Bore) Size | 5/16 in |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1/2 in |
| Fan Cooled | No |
| Box Length | 2 3/8 in |
| Box Height | 3 9/16 in |
| Shaft Assembly Code | K |
| Family Name | WA |
| Base to Centerline of Output Shaft | 2 1/2 in |
| Frame | N/A |
| Base to Centerline of Input Shaft | 2 1/2 in |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 1.94 rpm |
| Installed Options | Low Horizontal Base |
| Motor Application | General Purpose |
| HP @ RPM | 0.08333333 hp @ 1800 rpm |
| Frame Size | Shaft Input, Not a C-Face |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 25 lb/in |
| Box Width | 4 in |
| Weight | 10.1 LB |
| EAN or UPC | 781711455814 |

