- .94" Center Distance
- 900:1 Ratio
- Shaft Input
- Left Output
- Parallel Worm Position
features
- Prelubricated for ambient temperature range of 50 °F to 125 °F
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Box Length | 2 3/8 in |
| Box Height | 3 9/16 in |
| Family Name | WA |
| Bolt Center | 2 3/8" x 3 5/8" |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 25 lb/in |
| Installed Options | Low Horizontal Base |
| Box Width | 4 in |
| Base to Centerline of Output Shaft | 2 1/2 in |
| Center Distance | 0.94 in |
| Torque Out @ 1150 rpm | N/A |
| Ratio | 900:1 |
| Motor Application | General Purpose |
| HP @ RPM | 0.08333333 hp @ 1800 rpm |
| Lubrication | Mobil SHC634 Synthetic |
| Base to Centerline of Input Shaft | 2 1/2 in |
| Washdown Duty | No |
| Frame Size | Shaft Input, Not a C-Face |
| Worm Position | Parallel |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Input (Shaft or Bore) Size | 5/16 in |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 25 lb/in |
| Shaft Assembly Code | K |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 1.94 rpm |
| Torque Out @ 1750 rpm | 45 in lb |
| Frame | N/A |
| Fan Cooled | No |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1/2 in |
| Output Configuration | Left Output |
| Reduction Type | Double Reduction |
| Housing Material | Cast Iron |
| Weight | 10.1 LB |
| EAN or UPC | 781711455814 |

