- 2 1/16" Center Distance
- 15:1 Ratio
- Shaft Input
- Left Output
- Universal Worm Position
features
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Sudden, slam-type stalling should be avoided. Applications of this kind, which are beyond the expected normal performance of pneumatic power motors, will damage the power train due to the dynamic shock loads imposed.
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 117 rpm |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 700 lb/in |
| Base to Shaft Center Height w/Low Vert. Base Kit | 3.13 in |
| Box Length | 6 in |
| Reduction Type | Single Reduction |
| HP @ RPM | 1 hp @ 1800 rpm |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Output Torque @ RPM | 752 in lb @ 1150 rpm, 840 in lb @ 1750 rpm |
| Motor Application | General Purpose |
| Box Height | 6 3/8 in |
| Shaft Assembly Code | G |
| Bolt Centers w/ Vertical "J" Base Kit (in) | 8.63 x 2.63 |
| Base to Shaft Center Height w/High Vert. Base Kit | 4.88 in |
| Center Distance | 2 1/16 in |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1 in |
| Worm Position | Universal |
| Output RPM @ Input RPM | 117 rpm @ 1750 rpm |
| Max. Input HP @ 100 rpm | 0.13 hp |
| Frame | N/A |
| Base to Centerline of Output Shaft | 2.28125 in |
| Output Configuration | Left Output |
| Max. Thrust Load @ RPM | 700 lb/in @ 1150 rpm, 700 lb/in @ 1750 rpm |
| Max. Overhung Load @ RPM | 700 lb/in @ 1150 rpm, 700 lb/in @ 1750 rpm |
| Bolt Centers w/ Std. Base Kit (in) | 6 3/8 x 4 11/16 |
| Ratio | 15:1 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input (Shaft or Bore) Size | 5/8 in |
| Torque Out @ 1150 rpm | 752 in lb |
| Box Width | 3 13/16 in |
| Base to Shaft Center Height w/Std. Base Kit | 4.81 in |
| Base to Shaft Center Height w/Vert. "J" Base Kit | 3.94 in |
| Washdown Duty | No |
| Fan Cooled | No |
| Torque Out @ 1750 rpm | 840 in lb |
| Frame Size | Shaft Input, Not a C-Face |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 700 lb/in |
| Bolt Center | 6 3/8 in x 4 11/16 in |
| Lubrication | None |
| Base to Centerline of Input Shaft | 4.34375 in |
| Use With | 721 |
| Input HP @ RPM | 1.06 hp @ 1150 rpm, 1.72 hp @ 1750 rpm |
| Bolt Centers w/ Vertical Base Kits (in) | 8 3/8 x 4 7/8 |
| Family Name | Std Unit |
| Weight | 24.1 LB |
| EAN or UPC | 781711516874 |

