- 1" Center Distance
- 30:1 Ratio
- Shaft Input
- Left & Right Output
- Universal Worm Position
features
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Always follow lock out and tag out procedures when working on conveyor systems.
- Periodic inspection is required to determine if the unit is in proper working order by inspecting and replacing the urethane seal, inspecting to see if material buildup has occurred and ensuring proper adjustment and tightness of all adjustable bolts.
- The Guardian™ is designed to help minimize the potential for danger but cannot guarantee protection in all situations or applications.
| Fan Cooled | No |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 58.33 rpm |
| Bolt Center | 3 3/4" x 2 7/8" |
| Base to Shaft Center Height w/Std. Base Kit | 2 3/4 in |
| Frame | N/A |
| Frame Size | Shaft Input, Not a C-Face |
| Max. Thrust Load @ RPM | 200 lb/in @ 1150 rpm, 200 lb/in @ 1750 rpm |
| Box Length | 3 1/4 in |
| Use With | 710 |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1/2 in |
| Output Configuration | Left & Right Output |
| Base to Centerline of Output Shaft | 1 5/16 in |
| Base to Centerline of Input Shaft | 2 5/16 in |
| Bolt Centers w/ Vertical Base Kits (in) | 5.13 x 2.31 |
| Family Name | Std Unit |
| Output Torque @ RPM | 133 in lb @ 1150 rpm, 150 in lb @ 1750 rpm |
| Bolt Centers w/ Std. Base Kit (in) | 3 3/4 x 2 7/8 |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 200 lb/in |
| Worm Position | Universal |
| Box Width | 2 1/2 in |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Input HP @ RPM | 0.1 hp @ 1150 rpm, 0.2 hp @ 1750 rpm |
| Bolt Center Length x Bolt Center Width | 3 3/4 in x 2 7/8 in |
| Torque Out @ 1150 rpm | 133 in lb |
| Shaft Assembly Code | H |
| Input (Shaft or Bore) Size | 3/8 in |
| Ratio | 30:1 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Max. Overhung Load @ RPM | 150 lb/in @ 1150 rpm, 150 lb/in @ 1750 rpm |
| Base to Shaft Center Height w/High Vert. Base Kit | 2.94 in |
| Center Distance | 1 in |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 150 lb/in |
| Motor Application | General Purpose |
| HP @ RPM | 0.08333333 hp @ 1200 rpm, 0.125 hp @ 1800 rpm |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Washdown Duty | No |
| Torque Out @ 1750 rpm | 150 in lb |
| Output RPM @ Input RPM | 58 rpm @ 1750 rpm |
| Box Height | 3 5/8 in |
| Max. Input HP @ 100 rpm | 0.013 hp |
| Lubrication | None |
| Weight | 6.1 LB |
| EAN or UPC | 781711515983 |

