- 1" Center Distance
- 30:1 Ratio
- Shaft Input
- Left & Right Output
- Universal Worm Position
features
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Always follow lock out and tag out procedures when working on conveyor systems.
- Periodic inspection is required to determine if the unit is in proper working order by inspecting and replacing the urethane seal, inspecting to see if material buildup has occurred and ensuring proper adjustment and tightness of all adjustable bolts.
- The Guardian™ is designed to help minimize the potential for danger but cannot guarantee protection in all situations or applications.
| Bolt Centers w/ Vertical Base Kits (in) | 5.13 x 2.31 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Fan Cooled | No |
| Input (Shaft or Bore) Size | 3/8 in |
| Bolt Center | 3 3/4" x 2 7/8" |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 150 lb/in |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 200 lb/in |
| Center Distance | 1 in |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Input HP @ RPM | 0.1 hp @ 1150 rpm, 0.2 hp @ 1750 rpm |
| Family Name | Std Unit |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Max. Thrust Load @ RPM | 200 lb/in @ 1150 rpm, 200 lb/in @ 1750 rpm |
| Box Width | 2 1/2 in |
| Torque Out @ 1150 rpm | 133 in lb |
| Motor Application | General Purpose |
| Base to Centerline of Output Shaft | 1 5/16 in |
| Base to Centerline of Input Shaft | 2 5/16 in |
| Output Torque @ RPM | 133 in lb @ 1150 rpm, 150 in lb @ 1750 rpm |
| Torque Out @ 1750 rpm | 150 in lb |
| Worm Position | Universal |
| Box Length | 3 1/4 in |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 58.33 rpm |
| Bolt Centers w/ Std. Base Kit (in) | 3 3/4 x 2 7/8 |
| Base to Shaft Center Height w/Std. Base Kit | 2 3/4 in |
| Frame Size | Shaft Input, Not a C-Face |
| Max. Overhung Load @ RPM | 150 lb/in @ 1150 rpm, 150 lb/in @ 1750 rpm |
| Washdown Duty | No |
| Ratio | 30:1 |
| Lubrication | None |
| Frame | N/A |
| Max. Input HP @ 100 rpm | 0.013 hp |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1/2 in |
| Output Configuration | Left & Right Output |
| Box Height | 3 5/8 in |
| Bolt Center Length x Bolt Center Width | 3 3/4 in x 2 7/8 in |
| Shaft Assembly Code | H |
| Base to Shaft Center Height w/High Vert. Base Kit | 2.94 in |
| Use With | 710 |
| HP @ RPM | 0.08333333 hp @ 1200 rpm, 0.125 hp @ 1800 rpm |
| Output RPM @ Input RPM | 58 rpm @ 1750 rpm |
| Weight | 6.1 LB |
| EAN or UPC | 781711515983 |

