- 1" Center Distance
- 10:1 Ratio
- Shaft Input
- Left & Right Output
- Universal Worm Position
features
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Never operate, adjust, or install equipment on a moving conveyor.
- Always follow lock out and tag out procedures when working on conveyor systems.
- Periodic inspection is required to determine if the unit is in proper working order by inspecting and replacing the urethane seal, inspecting to see if material buildup has occurred and ensuring proper adjustment and tightness of all adjustable bolts.
- The Guardian™ is designed to help minimize the potential for danger but cannot guarantee protection in all situations or applications.
| Frame Size | Shaft Input, Not a C-Face |
| Base to Centerline of Input Shaft | 2 5/16 in |
| Box Width | 2 1/2 in |
| Input HP @ RPM | 0.23 hp @ 1150 rpm, 0.44 hp @ 1750 rpm |
| Base to Centerline of Output Shaft | 1 5/16 in |
| Box Length | 3 1/4 in |
| HP @ RPM | 0.1666667 hp @ 1200 rpm, 0.3333333 hp @ 1800 rpm |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Motor Application | General Purpose |
| Lubrication | None |
| Output Configuration | Left & Right Output |
| Box Height | 3 5/8 in |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 150 lb/in |
| Bolt Center Length x Bolt Center Width | 3 3/4 in x 2 7/8 in |
| Bolt Centers w/ Vertical Base Kits (in) | 5.13 x 2.31 |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1/2 in |
| Shaft Assembly Code | H |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 200 lb/in |
| Base to Shaft Center Height w/Std. Base Kit | 2 3/4 in |
| Ratio | 10:1 |
| Input (Shaft or Bore) Size | 3/8 in |
| Use With | 710 |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Worm Position | Universal |
| Housing Material | Cast Iron |
| Frame | N/A |
| Bolt Center | 3 3/4" x 2 7/8" |
| Bolt Centers w/ Std. Base Kit (in) | 3 3/4 x 2 7/8 |
| Family Name | Std Unit |
| Torque Out @ 1150 rpm | 118 in lb |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 175 rpm |
| Max. Overhung Load @ RPM | 150 lb/in @ 1150 rpm, 150 lb/in @ 1750 rpm |
| Output Torque @ RPM | 118 in lb @ 1150 rpm, 138 in lb @ 1750 rpm |
| Center Distance | 1 in |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Torque Out @ 1750 rpm | 138 in lb |
| Output RPM @ Input RPM | 175 rpm @ 1750 rpm |
| Washdown Duty | No |
| Base to Shaft Center Height w/High Vert. Base Kit | 2.94 in |
| Max. Thrust Load @ RPM | 200 lb/in @ 1150 rpm, 200 lb/in @ 1750 rpm |
| Max. Input HP @ 100 rpm | 0.03 hp |
| Fan Cooled | No |
| Weight | 6.1 LB |
| EAN or UPC | 781711515891 |

