- 1" Center Distance
- 10:1 Ratio
- Shaft Input
- Left & Right Output
- Universal Worm Position
features
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Never operate, adjust, or install equipment on a moving conveyor.
- Always follow lock out and tag out procedures when working on conveyor systems.
- Periodic inspection is required to determine if the unit is in proper working order by inspecting and replacing the urethane seal, inspecting to see if material buildup has occurred and ensuring proper adjustment and tightness of all adjustable bolts.
- The Guardian™ is designed to help minimize the potential for danger but cannot guarantee protection in all situations or applications.
| Reduction Type | Single Reduction |
| Output Configuration | Left & Right Output |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 175 rpm |
| Bolt Centers w/ Vertical Base Kits (in) | 5.13 x 2.31 |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1/2 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Torque Out @ 1750 rpm | 138 in lb |
| Output RPM @ Input RPM | 175 rpm @ 1750 rpm |
| Frame Size | Shaft Input, Not a C-Face |
| Bolt Center | 3 3/4" x 2 7/8" |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 150 lb/in |
| Bolt Centers w/ Std. Base Kit (in) | 3 3/4 x 2 7/8 |
| Use With | 710 |
| Fan Cooled | No |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Base to Shaft Center Height w/Std. Base Kit | 2 3/4 in |
| HP @ RPM | 0.1666667 hp @ 1200 rpm, 0.3333333 hp @ 1800 rpm |
| Max. Overhung Load @ RPM | 150 lb/in @ 1150 rpm, 150 lb/in @ 1750 rpm |
| Input HP @ RPM | 0.23 hp @ 1150 rpm, 0.44 hp @ 1750 rpm |
| Output Torque @ RPM | 118 in lb @ 1150 rpm, 138 in lb @ 1750 rpm |
| Base to Centerline of Output Shaft | 1 5/16 in |
| Base to Centerline of Input Shaft | 2 5/16 in |
| Worm Position | Universal |
| Frame | N/A |
| Base to Shaft Center Height w/High Vert. Base Kit | 2.94 in |
| Washdown Duty | No |
| Motor Application | General Purpose |
| Box Height | 3 5/8 in |
| Lubrication | None |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Torque Out @ 1150 rpm | 118 in lb |
| Family Name | Std Unit |
| Box Length | 3 1/4 in |
| Box Width | 2 1/2 in |
| Center Distance | 1 in |
| Bolt Center Length x Bolt Center Width | 3 3/4 in x 2 7/8 in |
| Shaft Assembly Code | H |
| Max. Input HP @ 100 rpm | 0.03 hp |
| Max. Thrust Load @ RPM | 200 lb/in @ 1150 rpm, 200 lb/in @ 1750 rpm |
| Input (Shaft or Bore) Size | 3/8 in |
| Ratio | 10:1 |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 200 lb/in |
| Weight | 6.1 LB |
| EAN or UPC | 781711515891 |

