- N Series Standard Duty Electric Valve
- 3-Way, 2 Pos
- Normally Closed
- 3/4" Body
- 3/4 NPT Inlet
caution
- Suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow or temperatures outside of the rated range
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Solenoid | Single |
| Valve Type | 3-Way, 2 Position |
| Port Size | 3/4 |
| Return Type | Spring |
| Series | N Series |
| Overrides | Locking Manual Override |
| Cv CYL to EXH | 10.8 |
| Cv IN to CYL | 9.3 |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Coil Style | Junction Box |
| Voltage Rating | 110 VAC, 50 Hz, 120 VAC, 60 Hz |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Installed Options | None |
| Wiring Options | None |
| Lights | No |
| Spool Description | Normally Closed |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Body Size | 3/4 in |
| Port Type | NPT |
| Operation | Electric |
| Stations | N/A |
| Pilot Source | Internal Pilot Supply - L-Pilot Operator, 140 PSI |
| Actuator Type | Solenoid |
| Operating Pressure Range | 30 psi to 140 psi |
| Outlet Port | 1 in NPT |
| Cv Flow | 10.8 |
| Weight | 6.0 LB |

