- N Series Standard Duty Pneumatic Valve
- 2-Way, 2 Pos
- Normally Closed
- 1 1/4" Body
- 1 NPT Inlet
caution
- Suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow or temperatures outside of the rated range
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
| Solenoid | N/A |
| Series | N Series |
| Valve Type | 2-Way, 2 Position |
| Temperature Range [Max] | 200 °F |
| Overrides | No Overrides |
| Operation | Pneumatic |
| Outlet Port | 1 1/4 in NPT |
| Return Type | External Pressure |
| Port Type | NPT |
| Operating Pressure Range | 30 psi to 250 psi |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Cv Flow | 23.5 |
| Lights | No |
| Actuator Type | Pilot |
| Installed Options | None |
| Coil Style | No Coil |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Voltage Rating | No Coil |
| Pilot Source | N/A |
| Wiring Options | None |
| Stations | N/A |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Body Size | 1 1/4 in |
| Port Size | 1 |
| Spool Description | Normally Closed |
| Weight | 12.0 LB |

