- Cylindrical Roller Bearing
- 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Outer Ring Width | 39 mm |
| I.D. | 80 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| End Type | Open End |
| O.D. | 170 mm |
| Dynamic Load Rating | 256000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | High Capacity |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 282000 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Oil | 3800 rpm |
| Weight | 8.646 LB |
| EAN or UPC | 29176070563 |

