- Cylindrical Roller Bearing
- 60 mm ID x 130 mm OD x 46 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Static Load Rating [Max] | 188000 N |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 169000 N |
| Outer Ring Width | 46 mm |
| I.D. | 60 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Oil | 5300 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| O.D. | 130 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Weight | 6.01 LB |
| EAN or UPC | 29176050374 |

