- Cylindrical Roller Bearing
- 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide
- Removable Outer Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Capacity | Standard Capacity |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Flanged |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 207000 N |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 80 mm |
| Outer Ring Width | 39 mm |
| Dynamic Load Rating | 190000 N |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 170 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Oil | 4300 rpm |
| Limiting Speed - Grease | 3600 rpm |
| Weight | 8.691 LB |
| EAN or UPC | 29176023828 |

