- Cylindrical Roller Bearing
- 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide
- Removable Outer Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| O.D. | 170 mm |
| Outer Ring Width | 39 mm |
| Static Load Rating [Max] | 207000 N |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Flanged |
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 3600 rpm |
| I.D. | 80 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Oil | 4300 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 190000 N |
| Weight | 8.691 LB |
| EAN or UPC | 29176023828 |

