- Single Row Radial Bearing
- 35 mm ID x 72 mm OD x 17 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| Dynamic Load Rating | 27800 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. Type | Straight |
| Bore Type | Round Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating [Max] | 22100 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Contact Angle | 0° |
| I.D. | 35 mm |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Radial |
| Enclosure | Double Shielded |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Material | Metal |
| Material | Steel |
| Width | 17.000 mm |
| O.D. | 72 mm |
| Preload Level | None |
| Cage Type | Metal |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 0.661 LB |
| EAN or UPC | 29176027949 |

