- 16.0000 mm Bore
- Air Actuated, Spring Released
- Pilot Mount Drive Arangement
- 6.0 bar Max Pressure
- 4,000 rpm Max
features
- Metric air engaged
- Metric
- Ability to mount pulley, sprocket or gear on clutch
- Instantaneous torque up to 3,705 Nm
- Maximum operating speed up to 3,700 rpm
- Operates in wet or dry environments
- Pilot-mount design with tapped mounting holes
- Positive engagement in random positions
- Sealed, radial ball bearings
- Through-shaft mounting design uses full-length keyway
includes
- 222 mm hose
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Bore Style | Straight |
| Open Or Enclosed Design | Open |
| Clutch Air Chamber Volume When New | 4.097 cc |
| Product Category | Metric Sizes |
| Inch/Metric | Metric |
| Port or Hose Size | 0.250 BSPT |
| Family Name | Pilot Mount |
| Minimum Engagement Pressure | 1.4 bar |
| Kits | 911309 |
| Drive Inertia | 6.32 kg cm2 |
| Maximum Pressure | 6 bar |
| Maximum Static Clutch Torque | 170 N-m |
| Model | 5H20P |
| Actuation/Return | Air/Spring |
| Main Category | Tooth Clutches |
| Drive Arrangement | Pilot Mount |
| Photo | 5HPOpen |
| No. Of Engagement Positions | 64 |
| Minimum Sprocket Size | 35/36T, 40/28T, 50/22T, 60/20T |
| Minimum Static Clutch Torque | 11 N-m |
| Finish | Machined Aluminum Air Chamber, Black Oxide Pilot |
| Weight | 7.0 LB |
| EAN or UPC | 662284254526 |

