- Cylindrical Bore Type
- 55 mm I.D.
- 100 mm O.D.
- 21 mm Width
description
- NACHI Ceramic Hybrid Deep-Groove Ball Bearings have Silicone Nitride (ceramic) non-conductive rolling elements which prevent electric arcing damage that can occur from current passing through the bearing. This is primarily an issue in electric motors operated by frequency control. Ceramic Hybrid bearings also boast a 25% higher limiting speed due to the reduced weight of the balls compared to steel.
features
- Ceramic balls are non-conductive, lightweight, more rigid, and are more resistant to thermal expansion compared to steel. NACHI Ceramic Hybrid bearings are availible with 2 Shields (ZZE), C3 clearance, and Polyrex EM grease as standard.
| Static Load Rating [Max] | 36625 N |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| ISO Precision Class | P0 |
| Dynamic Load Rating | 54375 N |
| Outer Ring Material | Steel |
| O.D. | 100 mm |
| Cage Material | Steel |
| Ball Material | Silicone Nitride |
| Rolling Element Material | Silicone Nitride |
| Bearing Type | Ceramic Hybrid Deep Groove |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Grease Fill | Polyrex EM |
| Inner Ring Material | Steel |
| I.D. | 55 mm |
| Width | 21 mm |
| Seals or Shields | 2 Shields |
| Snap Ring | No |
| Weight | 1.34 LB |
| EAN or UPC | 4991893859263 |

