- Cylindrical Bore Type
- 130 mm I.D.
- 200 mm O.D.
- 95 mm Width
description
- This bearing type is designed as a double row, full complement Cylindrical Roller bearing with ribs on both inner and outer rings. These bearings will sustain heavy radial load, and will handle moment load and will also take some axial load. Sheave bearings are suitable for a wide variety of uses in addition to sheaves. They are used for hoisting drum and wheel applications, and other applications which operate under heavy load at low speed.
features
- Easy to locate axially by using snap rings on both sides of the outer ring. Center groove and holes on the inner ring allow for easy relubrication.
| Seals or Shields | 2 NBR Contact Seals |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Limiting Speed - Grease | 750 rpm |
| Radial Internal Clearance | CN/C0 |
| Rows of Balls | Double |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Cage Material | Steel |
| I.D. | 130 mm |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Grease Fill | Mobilux EP2 |
| Dynamic Load Rating | 535000 N |
| O.D. | 200 mm |
| ISO Precision Class | P0 |
| Rolling Element Material | Steel |
| Inner Ring Material | Steel |
| Static Load Rating | 1000000 N |
| Outer Ring Material | Steel |
| Weight | 23.1 LB |
| EAN or UPC | 4991893332551 |

