- Cylindrical Bore Type
- 50 mm I.D.
- 80 mm O.D.
- 40 mm Width
description
- This bearing type is designed as a double row, full complement Cylindrical Roller bearing with ribs on both inner and outer rings. These bearings will sustain heavy radial load, and will handle moment load and will also take some axial load. Sheave bearings are suitable for a wide variety of uses in addition to sheaves. They are used for hoisting drum and wheel applications, and other applications which operate under heavy load at low speed.
features
- Easy to locate axially by using snap rings on both sides of the outer ring. Center groove and holes on the inner ring allow for easy relubrication.
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Seals or Shields | 2 NBR Contact Seals |
| Outer Ring Material | Steel |
| Rows of Balls | Double |
| Inner Ring Material | Steel |
| Static Load Rating | 158000 N |
| O.D. | 80 mm |
| Rolling Element Material | Steel |
| I.D. | 50 mm |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Dynamic Load Rating | 99500 N |
| ISO Precision Class | P0 |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 2000 rpm |
| Grease Fill | Mobilux EP2 |
| Radial Internal Clearance | CN/C0 |
| Weight | 1.65 LB |
| EAN or UPC | 4991893330632 |

