- 1 in Inner Diameter
- 1.31 in Outer Diameter
- 1.06 in Overall Width
description
- Transmits torque between the shaft and the housing in one direction, and allows free overrun in the opposite direction. The patented design utilizes the same low profile and radial section as drawn cup needle roller bearings. The units are compact, light in weight, and operate directly on a hardened shaft.
features
- -FS" in the suffix for the RC and RCB call out stainless steel springs and are capable of higher operating temperatures and significantly higher engagements per minute
- A polymer spring is standard for the RC and RCB
- A stainless steel spring is standard for the FC, FCS, FCL, FCB and FCBL
- A hardened and machined shaft or an "IR" Inner Ring is required for optimal performance
- A press fit into the housing is required
| Cage Type | Window |
| Static Load Rating | 17.6 kN |
| Shaft Dia. [Max] | 1 in |
| Bearing Design | Roller Clutch |
| Housing Bore [Min] | 1.312 in |
| O.D. | 1.3125 in |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Overall Width | 1.06 in, 27 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Lubricant | Rust Preventative |
| Outer Ring Width | 1.06 in, 27 mm |
| Series | RCB |
| Speed (Max) Oil | 8700 rpm |
| Clamp Torque | 412 lbf |
| Relubrication Feature | No |
| Component | Assembly |
| Precision Class | ABEC 1 |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Material | 1014 Steel |
| Rolling Element | Roller |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| Dynamic Load Rating | 15.4 kN |
| Operating Temperature [Max] | 230 ˚F |
| Mounting Method | Press Fit |
| Self Aligning | No |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Relubricatable | No |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| I.D. | 1 in |
| Cage Material | Nylon |
| Shaft Dia. [Min] | 0.9995 in |
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | Standard Capacity |
| No. of Rows | 3 |
| Housing Bore [Max] | 1.313 in |
| End Type | Open End |
| Working Load | 1890 lbf |
| Origin | Roller Clutches |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Housing Shoulder Diameter | 1.9 in |
| Weight | 0.002 LB |
| EAN or UPC | 605790201738 |

