- 0.63 in Inner Diameter
- 0.88 in Outer Diameter
- 1 in Overall Width
description
- Transmits torque between the shaft and the housing in one direction, and allows free overrun in the opposite direction. The patented design utilizes the same low profile and radial section as drawn cup needle roller bearings. The units are compact, light in weight, and operate directly on a hardened shaft.
features
- -FS" in the suffix for the RC and RCB call out stainless steel springs and are capable of higher operating temperatures and significantly higher engagements per minute
- A polymer spring is standard for the RC and RCB
- A press fit into the housing is required
- A hardened and machined shaft or an "IR" Inner Ring is required for optimal performance
- A stainless steel spring is standard for the FC, FCS, FCL, FCB and FCBL
| Cage Type | Window |
| Housing Bore [Max] | 0.8755 in |
| Clamp Torque | 143 lbf |
| Housing Bore [Min] | 0.8745 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Working Load | 914 lbf |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bearing Material | 1014 Steel |
| Dynamic Load Rating | 8.05 kN |
| Origin | Roller Clutches |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Ground | Yes |
| Rolling Element | Roller |
| End Type | Open End |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| Self Aligning | No |
| Shaft Dia. [Min] | 0.6245 in |
| Lubricant | Rust Preventative |
| O.D. | 0.875 in |
| Overall Width | 1 in, 25.4 mm |
| Speed (Max) Oil | 14000 rpm |
| Housing Shoulder Diameter | 1.2 in |
| Mounting Method | Press Fit |
| Bearing Design | Roller Clutch |
| Precision Class | ABEC 1 |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Component | Assembly |
| No. of Rows | 3 |
| I.D. | 5/8 in |
| Relubrication Feature | No |
| Static Load Rating | 8.14 kN |
| Outer Ring Width | 1 in, 25.4 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Enclosure | Open |
| Operating Temperature [Max] | 230 ˚F |
| Relubricatable | No |
| Shaft Dia. [Max] | 0.625 in |
| Cage Material | Nylon |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Series | RCB |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Weight | 0.061 LB |
| EAN or UPC | 605790193118 |

