- 0.5 in Inner Diameter
- 0.75 in Outer Diameter
- 0.88 in Overall Width
description
- Transmits torque between the shaft and the housing in one direction, and allows free overrun in the opposite direction. The patented design utilizes the same low profile and radial section as drawn cup needle roller bearings. The units are compact, light in weight, and operate directly on a hardened shaft.
features
- -FS" in the suffix for the RC and RCB call out stainless steel springs and are capable of higher operating temperatures and significantly higher engagements per minute
- A polymer spring is standard for the RC and RCB
- A stainless steel spring is standard for the FC, FCS, FCL, FCB and FCBL
- A hardened and machined shaft or an "IR" Inner Ring is required for optimal performance
- A press fit into the housing is required
| Working Load | 720 lbf |
| Cage Type | Window |
| No. of Rows | 3 |
| End Type | Open End |
| Capacity | Standard Capacity |
| Component | Assembly |
| I.D. | 1/2 in |
| Static Load Rating | 6.49 kN |
| Housing Bore [Max] | 0.7505 in |
| Clamp Torque | 73.6 lbf |
| Relubrication Feature | No |
| Operating Temperature [Max] | 230 ˚F |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Housing Bore [Min] | 0.7495 in |
| Series | RCB |
| Precision Class | ABEC 1 |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| Bearing Design | Roller Clutch |
| Shaft Dia. [Min] | 0.4995 in |
| Shaft Dia. [Max] | 0.5 in |
| O.D. | 0.75 in |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Overall Width | 0.88 in, 22.23 mm |
| Housing Shoulder Diameter | 1.1 in |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Lubricant | Rust Preventative |
| Rolling Element | Roller |
| Dynamic Load Rating | 7.12 kN |
| Origin | Roller Clutches |
| Cage Material | Nylon |
| Speed (Max) Oil | 17000 rpm |
| Mounting Method | Press Fit |
| Self Aligning | No |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 0.88 in, 22.23 mm |
| Bearing Material | 1014 Steel |
| Relubricatable | No |
| Weight | 0.005 LB |
| EAN or UPC | 605790205729 |

