- 0.25 in Inner Diameter
- 0.44 in Outer Diameter
- 0.5 in Overall Width
description
- Transmits torque between the shaft and the housing in one direction, and allows free overrun in the opposite direction. The patented design utilizes the same low profile and radial section as drawn cup needle roller bearings. The units are compact, light in weight, and operate directly on a hardened shaft.
features
- -FS" in the suffix for the RC and RCB call out stainless steel springs and are capable of higher operating temperatures and significantly higher engagements per minute
- A polymer spring is standard for the RC and RCB
- A stainless steel spring is standard for the FC, FCS, FCL, FCB and FCBL
- A hardened and machined shaft or an "IR" Inner Ring is required for optimal performance
- A press fit into the housing is required
| Relubricatable | No |
| O.D. | 0.4375 in |
| O.D. Type | Straight |
| No. of Rows | 1 |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Cage Material | Nylon |
| Precision Class | ABEC 1 |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Relubrication Feature | No |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| Mounting Method | Press Fit |
| End Type | Open End |
| Enclosure | Open |
| Self Aligning | No |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| I.D. | 1/4 in |
| Precision Ground | Yes |
| Speed (Max) Oil | 20000 rpm |
| Component | Assembly |
| Series | RC |
| Overall Width | 0.5 in, 12.7 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bearing Design | Roller Clutch |
| Cage Type | Window |
| Rolling Element | Roller |
| Lubricant | Rust Preventative |
| Operating Temperature [Max] | 230 ˚F |
| Bearing Material | 1014 Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Outer Ring Width | 0.5 in, 12.7 mm |
| Weight | 0.008 LB |
| EAN or UPC | 605790205682 |

