- Stainless Steel, PTFE Wetted Material
- 180 gal/min Maximum Flow
- 2 in Fluid Inlet
- 2 in Fluid Outlet
- 1/2 in Air Inlet
description
- SaniForce pneumatic diaphragm pumps are designed to meet requirements for the most rigorous food, beverage, personal care, and pharmaceutical transfer applications. SaniForce AODD pumps reduce the amount of tri-clamps and gaskets utilized in the fluid path creating a pump that is easier to sanitize and clean as well as quicker and easier to disassemble and maintain. Handle solids up to 3.8 inches in diameter and allow for vertical and horizontal pump installation. 316L stainless steel fluid section and multiple elastomer options provide flexibility to handle almost any material and cleaning chemical. Elastomer options for high temperature fluids or steam cleaning options.
applications
- Sanitary pneumatic diaphragm pumps with size ranging from 1 inch up to 4 inch (101 mm)
features
- Flow rates up to 150 gpm (567 lpm) and pressure up to 125 psi (8.6 bar)
- Handle solids up to 3.8" (96.5 mm) in diameter
- Single piece manifolds reduce tri-clamps and gaskets creating a cleaner fluid path and design.
- Surface finish options or 125, 32, or 20 Ra
- Multiple approval and certification options: 3A, ATEX, USP Class VI, CE, 3.1 certification
- Optional leak sensors notify users when processes may be compromised
- 316L stainless steel wetted section
- Multiple internal elastomers to be compatible with you material and cleaning chemicals
- Tri-clamp and sanitary DIN connections available
| Air Exhaust Port Thread Type | NPT |
| Air Inlet | 1/2 in |
| Manifold Configuration | Center Port |
| Diaphragm Material | PTFE Overmold |
| Manifold O-Ring Material | EPDM |
| Air Exhaust Port Thread Gender | Female |
| Compatible Material | Edible Oil, Food, Personal Care |
| Maximum Pumpable Solids Size | 1/2 in |
| Ball/Check Material | PTFE |
| Air Exhaust Port Size | 3/4 in |
| Wetted Material | Stainless Steel, PTFE |
| Air Inlet Thread Gender | Female |
| Fluid Outlet | 2 in |
| Flow [Max] | 180 gal/min |
| Air Inlet Type | NPT |
| Fluid Inlet | 2 in |
| Air Consumption [Max] | 200 SCFM |
| Fluid Section Material | Stainless Steel |
| Seat Material | Stainless Steel |
| Center Section Material | Stainless Steel |
| Weight | 161.0 LB |
| EAN or UPC | 755652874034 |

