- 11 1/2" Maximum Diameter
- 9.3" Stroke Length
- 3.7" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Maximum inflation pressure 100 psi
- Temperature range from -40 °F to 160 °F
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
| Style No. | YI-1R |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 6 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 2 in Stroke | 3200 lbf |
| Force @ Stroke (80 psi) | 3800 lbf @ 8 in, 6550 lbf @ 4 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| End Closure | None |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Stroke Length [Max] | 9.300 in |
| Bellows Type | Rolling Lobe |
| Force @ 8 in Stroke | 3800 lbf |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Force @ 1 in Stroke | 6500 lbf |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 2300 lbf |
| Compressed Height | 3.7 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 10 in |
| Force @ 4 in Stroke | 6450 lbf |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Weight | 12.8 LB |

