- C Cross Section
- 3 Ribs
- 113" Outside Length
- Non-Cogged
- 3" Cross Section Width
description
- Polyband banded V-belts are engineered to handle those problem drives where vibration, sudden shock loads, or misalignment causes belts to turn over, whip, or jump off sheave. Two or more belts are inseparably joined together as one single unit.
features
- Cool running and flexible
- Strong tensile cords minimize stretch
- Static conducting and heat- and oil-resistant
- More tolerant of shock loads
- Cable cord envelope construction
| Cross Section Width | 3 in |
| Belt Match | 3 |
| Belt Style | Non-Cogged |
| Datum Length | 111.9 in |
| Belt Size | C |
| Outside Length | 113 in |
| Cross Section Height | 17/32 in |
| Material | Neoprene |
| Inch/Metric | Inch |
| Belt Cross Section Style | C |
| No. of Ribs | 3 |
| Approximate Inside Length | 109 in |
| Weight | 7.95 LB |
| EAN or UPC | 782475074488 |

