- PVM045 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 7/8 in Keyed Shaft
- SAE B, 2 Bolt w/4 in Pilot
- 20 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Spline Description | N/A |
| Bolt Circle Dia. | 5 3/4 in |
| Shaft Length | 1 5/16 in |
| Key | 1/4 in |
| Auxiliary Mounting Pad | Single Pump, Non-Thru-Drive |
| GPM @ Speed | 20 gpm @ 1800 rpm |
| Control Type | Pressure & Flow Compensator w/Plugged Orifice |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| Inlet Port | SAE-24 |
| Flow @ RPM | 11 gpm @ 1000 rpm, 13 gpm @ 1200 rpm, 17 gpm @ 1500 rpm, 20 gpm @ 1800 rpm |
| Flow Compensator Setting | 11 Bar |
| Manufacturer Part No. | PVM045ER05CE01AAC28110000A0A |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Operating Pressure [Max] | 5000 psi |
| Shaft Description | SAE B |
| Shaft Dia. | 0.875 in |
| Pilot Diameter | 4 in |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Displacement (in³/rev) | 2.75 |
| Mounting Flange | SAE B, 2 Bolt |
| Port Type | Tube Ports |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Pressure Compensator Setting | 280 Bar |
| Port Location | End Port |
| Model No. | PVM045ER05CE01AAC28110000A0A |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Seal Material | Buna-N |
| Outlet Port | SAE-16 |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 55 hp |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Series | PVM045 |
| Weight | 52.0 LB |

