- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 11.3 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Series | H Series |
| Seal Material | Buna-N |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Viscocity (SUS) [Max] | 100 |
| Motor Element | Gerotor |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| RPM [Max] | 304 rpm |
| Special Features | None |
| Corrosion Resistant | No |
| Displacement (in³/rev) | 11.3 |
| Shaft Type | Tapered w/ Woodruff Key |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Port Size | SAE-8, 7/8-14 UNF |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Port Location | End Port |
| Shaft Size & Type | Tapered |
| Output Shaft Code | 18 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 304 rpm @ 15 gal/min |
| Motor Type | Spool Valve |
| Shaft Size | 1 |
| Splines | 0 |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2345.45 in lb |
| Mounting Type Code | B |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Case Drain Code | 0 |
| Case Drain | None |
| Pressure [Max] | 1600 psi |
| Paint Code | A |
| Port Code | G |
| Rotation | Standard Rotation |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Flange Orientation | Standard |
| Duty | Standard-Duty |
| Weight | 13.0 LB |

