- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2 NPTF Port
- 5.9 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Port Location | Side Port |
| Seal Material | Buna-N |
| Mounting Type Code | A |
| Rotation | Standard Rotation |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 585 rpm @ 15 gal/min |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Displacement (in³/rev) | 5.9 |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Corrosion Resistant | No |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1368 in lb |
| Port Type | NPTF |
| Case Drain Code | 0 |
| RPM [Max] | 585 rpm |
| Motor Type | Spool Valve |
| Splines | 0 |
| Paint Code | A |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Output Shaft Code | 01 |
| Special Features Assembly Code | 2 |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Special Features | Flange Rotated 90° |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Flange Orientation | Flange Rotated 90° |
| Motor Element | Gerotor |
| Port Size | 1/2 |
| Port Code | B |
| Duty | Standard-Duty |
| Series | H Series |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Case Drain | None |
| Weight | 12.29 LB |

