- 4" White Food Hose
applications
- Plicord Wineline hose is a quality, nontoxic hose for handling wine, potable water and other nonoily liquid food products where the hose must meet FDA requirements. For discharge service and suction service up to 20" hg vacuum at ambient temperature.
| Hose OD | 5.297 in |
| Color | White |
| Temperature Range [Max] | 220 °F |
| Vacuum Hg | 20 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pressure [Max] | 250 psi |
| Hose Application | Beverage, Food Transfer |
| Oil Resistance | N/A |
| Pounds per Foot | 5.4 lb |
| Hose Length | 50 ft |
| Hose I.D. | 4 in |
| Weight | 5.42 LB |
| EAN or UPC | 37256130281 |

