- Infinity™ Fuel Drop Hose
- 4" ID
- 4.80" OD
- 100' Length
- -40°F - 160°F
applications
- Designed to transfer biodiesel and ethanol blends, gasoline and other petroleum products under pressure, gravity flow or medium suction (up to 23" Hg) at ambient temperature and with an aromatic content of 60% or less
features
- Constructed with exclusive PVC double helix for superior flexibility, abrasion resistance and low coefficient of friction for ease of maneuverability
- Lightweight in construction
| Bend Radius | 2.5 in |
| Hose OD | 4.8 in |
| Inner Tube Material | Nitrile Synthetic Rubber (ORS) |
| Weight per 100 Feet | 1.73 lb |
| Material | Abrasion-Resistant |
| Series | Infinity |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Hose I.D. | 4 in |
| Color | Black |
| Hose Length | 100 ft |
| Hose Application | Fuel Drop |
| Cover Material | Synthetic Rubber |
| Pressure [Max] | 75 psi |
| Packaged Length | Cut to Length |
| Temperature Range [Max] | 160 °F |
| Weight | 1.852 LB |
| EAN or UPC | 37256337994 |
-
Pre-Packed Quantities


