- 1/4" Red Air & Multipurpose Hose
description
- This lightweight, economical, general purpose hose assembly is ideal for use in plant or on OEM equipment. Popular for air line drops and pneumatic tools. Brass male NPT hose ends are crimped on for maximum durability.
| Type | Bulk |
| Package Type | Reel |
| Color | Red |
| Oil Resistance | Medium - High |
| Temperature Range [Min] | -10 °F |
| Material | Lightweight PVC |
| Hose Length | 750 ft |
| Pressure [Max] | 300 psi |
| Pounds per Foot | 0.08 lb |
| Temperature Range [Max] | 158 °F |
| Hose Application | Air & Multi-Purpose |
| Hose I.D. | 1/4 in |
| Hose OD | 0.5 in |
| Weight | 0.083 LB |
| EAN or UPC | 37256127052 |

