- Studded Guide Wheels
- 19.58 mm Roller Diameter
- 19.71 mm Overall Length
- 11.11 mm Hex Size
- Eccentric
description
- Bishop Wisecarver’s DualVee® studded guide wheels provide simplified installation without the need for support bushings. Guide wheels are permanently attached to threaded studs in eccentric and concentric versions. Available in carbon steel for heavy-duty loading conditions or overmolded polymer for light-duty applications. Ideal for use in a wide variety of environments from the clean room to the sawmill.
features
- Inside vee or outside vee surfaces can be employed to support loads
- Complies with RoHS restrictions on the use of certain hazardous substances in electrical and electronic equipment
- Easy installation and eccentric adjustment
- Steel version has 52100 carbon steel double row angular contact ball bearing with 303 stainless steel threaded stud
- Polymer version has 440C stainless steel single row ball bearing with 303 stainless steel threaded stud
| Roller Type | V-Groove |
| Offset | 0.61 mm |
| Stud Thread Eccentric | M6 x 1.0 |
| Type of Bearing | Shielded |
| Dynamic Load Rating | 1,220.00 N |
| Stud Length | 8.1 mm |
| Thread Type | Metric |
| Roller Dia. | 19.58 mm |
| Radial Dynamic Capacity | 1220 N |
| Thread Diameter | M6 |
| Roller Groove Height Location | 7.3 mm |
| Material | Carbon Steel |
| Stud Thread Concentric | M8 x 1.25 |
| Journal Length | 2.16 mm |
| Type | Eccentric |
| Journal Diameter | 6.3 mm |
| Axial Dynamic Capacity | 252 N |
| Overall Length | 19.710 mm |
| Hex Size | 11.11 mm |
| Thread Pitch | 1 mm |
| Weight | 0.03 LB |

