- Studded Guide Wheels
- 19.58 mm Roller Diameter
- 19.71 mm Overall Length
- 11.11 mm Hex Size
- Eccentric
description
- Bishop Wisecarver’s DualVee® studded guide wheels provide simplified installation without the need for support bushings. Guide wheels are permanently attached to threaded studs in eccentric and concentric versions. Available in carbon steel for heavy-duty loading conditions or overmolded polymer for light-duty applications. Ideal for use in a wide variety of environments from the clean room to the sawmill.
features
- Inside vee or outside vee surfaces can be employed to support loads
- Complies with RoHS restrictions on the use of certain hazardous substances in electrical and electronic equipment
- Easy installation and eccentric adjustment
- Steel version has 52100 carbon steel double row angular contact ball bearing with 303 stainless steel threaded stud
- Polymer version has 440C stainless steel single row ball bearing with 303 stainless steel threaded stud
| Radial Dynamic Capacity | 1220 N |
| Type of Bearing | Shielded |
| Thread Diameter | M6 |
| Roller Groove Height Location | 7.3 mm |
| Axial Dynamic Capacity | 252 N |
| Roller Dia. | 19.58 mm |
| Material | Carbon Steel |
| Thread Pitch | 1 mm |
| Stud Length | 8.1 mm |
| Offset | 0.61 mm |
| Type | Eccentric |
| Roller Type | V-Groove |
| Journal Diameter | 6.3 mm |
| Stud Thread Eccentric | M6 x 1.0 |
| Overall Length | 19.710 mm |
| Thread Type | Metric |
| Journal Length | 2.16 mm |
| Stud Thread Concentric | M8 x 1.25 |
| Dynamic Load Rating | 1,220.00 N |
| Hex Size | 11.11 mm |
| Weight | 0.03 LB |

