- Heavy-Duty Series Zinc Mist Lubricator
- 1" NPT
- Polycarbonate Bowl w/Metal Bowl Guard
- Twist Drain
- w/Quick Fill Adapter
description
- Extra rugged heavy-duty series lubricators deliver the reliable lubrication needed for long service life of air line system and equipment. Units are convertible from drop type to fog type by rotating sight dome 180°. For best results, the lubricator should be located as close as possible to the equipment being lubricated.
features
- Zinc die-cast bodies are corrosion-resistant
- Tie-rod construction simplifies unit disassembly for quick and easy servicing
- Two separate fill plugs
| Body Material | Zinc |
| Pressure Range [Max] | 200 psi |
| Bowl Material | Polycarbonate or Steel |
| Flow | 75 SCFM |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Port Size | 1 |
| Series | Heavy-Duty |
| Size Designation | Heavy-Duty |
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Sight Dome | Polyimide Nyloniz |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Bowl Type | Metal Bowl |
| Port Type | NPT |
| Oil Capacity | 10 oz |
| Bowl Capacity | 10 oz |
| Fill Option | w/Quick Fill Adapter |
| Lubricator Type | Mist |
| Body Size | N/A |
| Component | Lubricator |
| Adjustment Type | Knob |
| Drain Type | Twist |
| Weight | 7.85 LB |
| EAN or UPC | 663023053066 |

