- Heavy-Duty Series Zinc Mist Lubricator
- 1" NPT
- Polycarbonate Bowl w/Metal Bowl Guard
- Twist Drain
- w/Quick Fill Adapter
description
- Extra rugged heavy-duty series lubricators deliver the reliable lubrication needed for long service life of air line system and equipment. Units are convertible from drop type to fog type by rotating sight dome 180°. For best results, the lubricator should be located as close as possible to the equipment being lubricated.
features
- Zinc die-cast bodies are corrosion-resistant
- Tie-rod construction simplifies unit disassembly for quick and easy servicing
- Two separate fill plugs
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Port Type | NPT |
| Drain Type | Twist |
| Flow | 75 SCFM |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Size Designation | Heavy-Duty |
| Bowl Capacity | 10 oz |
| Adjustment Type | Knob |
| Sight Dome | Polyimide Nyloniz |
| Oil Capacity | 10 oz |
| Lubricator Type | Mist |
| Component | Lubricator |
| Series | Heavy-Duty |
| Body Size | N/A |
| Bowl Material | Polycarbonate or Steel |
| Bowl Type | Metal Bowl |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Body Material | Zinc |
| Port Size | 1 |
| Pressure Range [Max] | 200 psi |
| Fill Option | w/Quick Fill Adapter |
| Weight | 7.85 LB |
| EAN or UPC | 663023053066 |

